19.03.2018 07:18
::Atatürk::
Das Leben von Atatürk
Chronologie
Aussagen
Man Sagt Über Atatürk
Anıtkabir
Atatürk's Musikauffassung
Meb Atatürk
Üye Kayıt İstatistikleri
Kayıtlı: 18692

Bugün: 1
Dün: 40
Bu Hafta: 1
Bu ay: 211
Bu yıl: 959
Yeni Kullanıcı : FedorMn
Çevrimiçi Kullanıcılar
Çevrimiçi Ziyaretçiler: 2

Çevrimiçi Üyeler: 0

Toplam Üye Sayısı: 13,422
En Yeni Üye: alpgok1968
Ana Menü
Flash Dil Oyunları
Ana Sayfa
Downloads
Linkler
Resim Galerisi
Sık Sorulan Sorular
Almanya Haritası
::Planlar::
İlköğretim Yıllık Planlar
İlköğretim Günlük Planlar
Lise Yıllık Planlar
Lise Günlük Planlar
::Soru Bankası::
Soru Bankası İlköğretim
Soru Bankası Lise
KPDS - KPSS
ÜDS
YDS
SBS
AİO ve AÖL
::Dosyalar::
Arbeitsblätter
Dokümanlar
Zümreler
Öğretim Programları
Yönetmelikler
Ders Kitapları
E-Kitap
Sketche
Programlar
::DaF::
Online Übungen
Online Adjektive Lernen
::Sizde Katılın::
Sık Kullanılanlara Ekle
Sitemizi Tavsiye Ediniz
::Haber::
Son Dakika
Eğitim Haberleri
Emek Haberleri
Almanya Canlı Radyo
Die Deutsche Zeitungen

Sudoku Oyna
Almanca Dersler
Almance Video Kursu
canoo.net
canoo.net
Duden Online
Duden
Online Wörterbuch
Tıklayınız
Sunular İçin Tıklayınız
Tıklayınız
Sunular İçin Tıklayınız
Das Zitat des Tages
Das Zufallszitat
En Son Makaleler
DaF ist spitze!
Rotkäppchen und der ...
Roland und der Drache
Hänsel und Gretel
Herr Johns
RSS Yayın
RSS - Weblinkleri
RSS - Makaleler
RSS - Haberler
RSS - Programlar
Security System 1.8.3 © 2006 by BS-Fusion Deutschland
DaF
Makale Hiyerarşisi
Makaleler ana sayfası » AB Eğitim ve Gençlik Programları » Grundtvig
Grundtvig
Programın Tanımı ve Amacı
En geniş anlamıyla Grundtvig Öğrenme Ortaklıkları, yetişkin eğitimi alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar arasında küçük ölçekli işbirliği faaliyetleri için bir alandır. Öğrenme Ortaklıkları, daha çok 'ürün' veya 'çıktı' odaklı olan Grundtvig Çok Taraflı İşbirliği Projelerinin (merkezi projeler) aksine süreç odaklıdır ve eğitim faaliyetlerine Avrupa işbirliğini katmak isteyen küçük kuruluşların katılımını artırmayı amaçlamaktadır.

Bir Grundtvig Öğrenme Ortaklığında en az biri Avrupa Birliği (AB) ülkesinden olmak üzere en az üç katılımcı ülkeden eğitimci ve öğreniciler, işbirliği halindeki kuruluşların ortak ilgi alanına giren bir veya daha çok konu üzerinde birlikte çalışırlar. Bu şekilde tecrübe, uygulama ve metod değişimi, Avrupa'nın farklı kültürel, sosyal ve ekonomik yapısına ve ortak ilgi alanlarının daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunacaktır.

Katılımcı kuruluşlar, uluslararası faaliyetlerini izlemek, değerlendirmek ve kendi bölgelerindeki girişimlerle ilişkilendirmek için desteklenirler. Ayrıca fikir ve faaliyetlerine sağlam bir temel oluşturmak ve yaygınlaştırmanın alanını genişletmek için ulusal düzeydeki diğer kuruluş ve otoritelerle işbirliği yapmak için teşvik edilirler. Katılımcı kuruluşların desteklenmesiyle uluslararası değişimin değerinin artması, iyi uygulamaların uygulanmasının desteklenmesi ve böylelikle sonuçların etkisinin yaygınlaşması amaçlanmaktadır.

Öğrenme Ortaklıklarında aşağıdaki faaliyetler desteklenebilecektir:

Ortaklığa dahil olan tüm kuruluşlar arasında toplantılar ve seminerler,

Proje faaliyetlerinde yer alan personel ve öğrenici değişimleri,

Uygun olan her türlü araçla ve özellikle de bilgi ve iletişim teknolojilerini (örneğin, web siteleri, e-posta, video-konferans gibi) kullanarak tecrübe ve iyi uygulamaların değişimi,

Teknik objelerin, çizimlerin ve projeyle ilgili sanat eserlerinin yapımı,

Alan çalışmaları, proje araştırmaları vs.,

Gösteriler (örneğin, tiyatro oyunları, müzikaller vs.)

Ortaklıkta yer alan kişilerin ortaklığın çalışma dil(ler)inde yeterli düzeye gelmelerini sağlamak amacıyla dil hazırlığı yapılması,

Benzer alanlarda çalışan başka projelerle (Grundtvig Ağları dahil) işbirliği, bölgedeki başka kuruluşlarla tecrübe alış-verişi vs. Bu tür faaliyetlere Grundtvig Ağları kapsamında yapılan aktivitelere katılım da söz konusu olabilir,

Kendi kendini değerlendirme faaliyetleri (kuruluşların projeyle ilgili çalışmalarının kendileri tarafından değerlendirmeye tabi tutulması),

Sergi ve tanıtım gibi organizasyonların yapılması, işbirliği faaliyetleri ile ilgili bilgi materyali veya dokümantasyonun üretimi ve yaygınlaştırılması,

Projeden elde edilen tecrübe ve çıktıların yaygınlaştırılması.

Öğrenme Ortaklıkları proje tekliflerini hazırlarken başvuru sahipleri, her yıl yayımlanan Hayatboyu Öğrenme Programı Genel Teklif Çağrısı'nda açıklanan önceliklere dikkat etmelidirler.

Yerel ve bölgesel kurum ve kuruluşlar da 'sosyal ortak' olarak ortaklık faaliyetlerine katılabilirler.

Grundtvig Öğrenme Ortaklıkları öğrenici katılımına odaklanmalıdır. Bu kapsamda, öğreniciler projeye aktif olarak katılmalı ve uluslararası hareketlilik faaliyetlerinden mümkün olduğunca çok yararlandırılmalıdır.

Yetişkin eğitiminin yönetimi ve/veya eğitim metodları ile ilgili Öğrenme Ortaklıkları kapsamında öğretmenlerin, çalıştırıcıların ve yetişkin eğitimi yöneticilerinin bilgi ve tecrübe alışverişinde bulunmaları ve ihtiyaçlarını karşılayacak yöntem ve yaklaşımları birlikte geliştirmeleri ile yeni kurumsal ve pedagojik yaklaşımları uygulamaları ve denemeleri imkanı sağlanır.

Her iki durumda da yerel otoriteler, sivil toplum kuruluşları ve özel kuruluşlar gibi yerel toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapılabilir.

2007 Öğrenme Ortaklıklarında AB Öncelikleri

2007 yılında aşağıdaki Öğrenme Ortaklıkları başvurularına öncelik tanınacaktır:

Mevcut (devam eden) başarılı projelerin yenileme başvuruları,

Yeni başvurular için ise daha önce Öğrenme Ortaklığı projesi kapsamında mali destek almamış kuruluşlar.

2008 Avrupa Kültürlerarası Diyalog Yılı'na ön hazırlık olması açısından özellikle kültürlerarası diyaloğu teşvik eden projeler ile kültür ve eğitim araştırmalarına konusal öncelik tanınacaktır.

Projenin konusu ne olursa olsun çalışma planında özellikle:

Projeye yetişkin öğrenici'lerin aktif katılımı (planlama, uygulama ve değerlendirme aşamalarında),

Projede özürlü veya özel gereksinimi olan kişilere yer verilmesi,

Projede sosyo-ekonomik, coğrafi veya başka nedenlerle dezavantajlı durumda olan öğrenici ve/veya kuruluşlara yer verilmesi,

Kadın-erkek eşitliğine yer veren,

projeler öncelikli olacaklardır.

2007 Öğrenme Ortaklıklarında Ulusal Öncelikler

Yukarıdaki Avrupa öncelikleri dışında 2007 Öğrenme Ortaklıkları projelerinde Merkezimiz ayrıca aşağıdaki hususlara dikkat edecektir:

Başvuruların az olduğu bölge ve yerleşim birimlerinden yapılan başvurulara öncelik verilecektir.

Hiç Grundtvig Proje Desteği Almamış İller Şunlardır:

Artvin, Ardahan, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Burdur, Çorum, Düzce, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırklareli, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak.

Az Grundtvig Proje Desteği Almamış İller Şunlardır:

Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Aydın, Batman, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Elazığ, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, Kahramanmaraş, Kırşehir, Kocaeli, Malatya, Muğla, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon.

Kuruluşların kaliteli tek bir projeyle başvurmaları tavsiye edilmektedir. Ancak, birden fazla proje başvurusunda bulunan kuruluşların genel olarak kendi kuruluşlarının yapısına ve faaliyet alanına en uygun projesinin desteklenmesine öncelik verilecektir. Sunulan projelerin kalitesi, başvuru sahibi kuruluşun birden fazla proje yürütme kapasitesi ve Program bütçesinin uygun olması halinde bu genel eğilimin istisnaları olabilecektir.

Bir projeye Türkiye�den birden fazla kuruluşun ortak olduğu durumlarda, söz konusu projeye en uygun (puanı en yüksek olan, hiç yararlanmamış olan gibi kriterler göz önünde bulundurularak) bir kuruluş desteklenecektir. Ancak, projenin kalitesine, projeye ortak olan kuruluşların yapısına, projeye yapacakları katkıya göre ve Program bütçesinin uygun olması halinde aynı projeye ortak olan birden fazla Türk kuruluşunun başvurusu da istisnai olarak kabul edilebilecektir.

Kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının başvuruları kar amacı gütmeyenler dahil, özel kuruluşların başvurularına göre önceliklidir. Kamu kurumları içinde ise yaygın eğitim kurumları (halk eğitim merkezi, belediye, müze, kütüphane, cezaevi vs.) örgün eğitim kurumlarına (üniversite, yüksekokul, ilk ve ortaöğretim kurumları) göre önceliklidir.

kurumları (halk eğitim merkezi, belediye, müze, kütüphane, cezaevi vs.) örgün eğitim kurumlarına (üniversite, yüksekokul, ilk ve ortaöğretim kurumları) göre önceliklidir.

Kimler Katılabilir?

Grundtvig Öğrenme Ortaklıkları için, örgün veya yaygın olarak yetişkin eğitiminin herhangi bir alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar proje sunabilir. Burada dikkat edilmesi gereken temel husus, projenin yetişkinlerin eğitimi ile ilgili olmasıdır.

Yetişkin Kimdir?

Grundtvig Programında "yetişkin" aşağıdaki gibi tanımlanmaktadır:

Yaşı ne olursa olsun örgün eğitimin dışındaki herkes.
Bu tanımın dışındaki kişiler yetişkin olarak kabul edilmemektedir.

Öğrenme Ortaklıkları Kimlerden Oluşur?

Bir Öğrenme Ortaklığı projesi koordinatör, ortaklar ve sosyal ortaklardan oluşur:

Koordinatör: Projenin hazırlık aşamasından başlayarak tamamlanmasına kadar geçen süreçte projenin ana fikrinin oluşturulması, ortakların bulunması, görev ve sorumlulukların dağıtılması ve projenin yönetilmesinden sorumlu olan ortaktır.

Ortak: Projeyi kendi ülkesinde yürütmekten ve koordinatöre karşı sorumlu olan ortaktır.

Mali destek alabilmek için her ortağın ayrı ayrı kendi ulusal ajanslarına başvuru yapmaları zorunludur.

Sosyal Ortak (Associated partner): Bir projede yardımcı olarak yer alan ve projenin asıl ortaklarının faaliyetlerine destek veren ortaktır. Sosyal ortak kendi ulusal ajansına ayrı bir başvuru yapmadığı için herhangi bir mali destek alamaz ama asıl ortak isterse sosyal ortakların personel ve öğrenicilerini yurtdışı hareketlilik faaliyetleri dahil her türlü proje faaliyetine katabilir.

Potansiyel proje ortakları proje teklif başvurusunu yapmadan önce koordinatörlük ve ortaklık konusunda değişiklik yapabilirler. Ancak proje kabul edildikten sonra mücbir bir sebep olmadan böyle bir değişikliğe gidemezler.

Öğrenme Ortaklıklarında Ortaklık Yapısı

Bir Grundtvig Öğrenme Ortaklığı projesinde üç farklı katılımcı ülkeden (Kurumunuzla birlikte) en az üç farklı kuruluş ortak olmalıdır. Bu ortak kuruluşlardan en az biri AB üyesi bir ülkeden olmalıdır.

Öğrenme Ortaklıklarında en ideal ortak sayısı 5-8'dir. Ortaklar arttıkça projenin yönetimi ve takibi ile ortaklararası iletişim güçleşmektedir. Daha az sayıdaki projelerde ise bazı ortakların başvuruları kendi ulusal ajansları tarafından kabul edilmeyebileceğinden veya kabul edilen projelerin uygulanması esnasında çeşitli nedenlerle bazı ortakların projeden çekilmesi durumunda ortak sayısının üçün altına düşmesi nedeniyle projenin tamamının iptal edilme riski olabilir.

Bir Öğrenme Ortaklığı projesi kabul edildikten sonra başka bir kuruluş ortak olarak kabul edilemez.

Ortak Bulma

Öğrenme Ortaklığı projesine ortak bulmak isteyen koordinatör kuruluşlarla herhangi bir Öğrenme Ortaklığına ortak olmak isteyen kuruluşlar bu taleplerini çeşitli araçlar kullanarak gerçekleştirebilirler:

İrtibat Seminerine Katılmak: Programa üye ülkelerin ulusal ajanları tarafından organize edilen ve AB Komisyonu tarafından desteklenen resmi seminerlerdir. Sözkonusu seminerlere katılarak, mevcut projelerin tanıtılması, projelere ortak bulunması veya seminerde sunulan ya da katılımcılarla birlikte oluşturulan başka projelere ortak olunabilir. İrtibat seminerine katılmak için proje taslağına sahip olmak şart değildir. Ancak, proje taslağı olan kurumların katılımı önceliklidir. İrtibat seminerlerinin amacı ortak bulmak olduğundan, irtibat seminerlerine katılım proje başvuru tarihinden önce yapılmalıdır. Proje başvuru tarihinden sonraki irtibat seminerlerine katılım halinde, bir sonraki yılın projeleri için ortak olunabilir. İrtibat semineri hakkında daha fazla bilgi almak ve katılmak için tıklayınız

Hazırlık Ziyareti Yapmak: Proje yapmak isteyen kuruluşların projenin detaylarını görüşmek ve başvuru formunu birlikte doldurmak üzere bağlantı kurdukları potansiyel proje ortakları ile herhangi bir ülkede (genellikle koordinatör olacak kuruluşun ülkesinde) biraraya gelmelerine imkan sağlayan bir faaliyettir. Hazırlık ziyaretleri proje başvuru tarihinden önce yapılır. Hazırlık ziyaretleri hakkında daha fazla bilgi almak ve bir hazırlık ziyareti yapmak için tıklayınız.

Ortak Arama İnternet Sitelerini Kullanmak: Aşağıdaki internet sitelerinden projenize ortak veya kuruluşunuzun faaliyet alanına uygun bir proje bulabilirsiniz:

- www.siu.no/socpart : Norveç Ulusal Ajansı tarafından yönetilen bu internet sitesine ücretsiz olarak projenizi kaydedip Avrupa'da ortak olmak için proje arayan kuruluşlara projenizi tanıtabilir veya kayıt yaptırmadan başka projeleri tarayarak kuruluşunuza uygun bir projeye ortak olabilirsiniz. Projelere ortak olmak için doğrudan projenin sahibi olan kuruluşla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

- http://partbase.programkontoret.se : İsveç Ulusal Ajansı tarafından yönetilen bu internet sitesinde Türkiye yer almadığı için proje kaydı yapılamaz ama Avrupa'daki başka projeleri tarayarak kuruluşunuza uygun bir projeye ortak olabilirsiniz. Projelere ortak olmak için doğrudan projenin sahibi olan kuruluşla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

- http://groups.yahoo.com/group/grundtvig_partners :

- http://groups.yahoo.com/group/euproject :

- Her iki yahoo grup da özel olarak kurulmuş ve daha çok Grundtvig projelerine ortak arama/bulma amacıyla kullanılmaktadır. Gruba üye olmak ücretsizdir. Üye olduktan sonra projenizi tanıtabilir ve ortaklık duyurusu yapabilirsiniz veya diğer projeleri tarayarak kuruluşunuza uygun bir projeye ortak olabilirsiniz. Projelere ortak olmak için doğrudan projenin sahibi olan kuruluşla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Ancak ilgili iki grubun da son zamanlarda amacına uygun şekilde kullanılmaması nedeniyle çok aktif olduğu söylenemez.

Bu internet siteleri dışında internetteki diğer arama motorlarını kullanarak da arama yapılabilir.

ÖNEMLİ NOT 1 : Ortak aramaya yönelik internet sitelerini kullanırken, kendi projenizi tanıtacaksanız kurumunuzun hangi tür faaliyetlerde bulunduğunu, nasıl bir kurum olduğunu (kamu, özel, dernek, vakıf vb.), projenizin hedef kitlesini, amacını, proje kapsamında ne tür faaliyetler yapacağınızı ve proje çıktınızın ne olacağını açıklamanız beklenir. Aynı şekilde mevcut projesine ortak arayan yabancı kuruluşlarla iletişime geçecekseniz, kurumunuzun hangi tür faaliyetlerde bulunduğunu, nasıl bir kurum olduğunu (kamu, özel, dernek, vakıf vb.), projeye nasıl katkı yapabileceğinizi açıklamanız gerekir. Lütfen, "projeme ortak arıyorum", "projenize ortak olmak istiyorum" gibi bir-iki cümlelik mesajlarla ortak olmak ya da bulmak istediğinizi dile getirmeyiniz. Ne yapmak istediğinizi, nasıl bir kurum olduğunuzu, projenizin hedef kitlesini ve amacını ya da mevcut projeye nasıl katkı sağlayacağınızı açıklamayan mesajlar atmayınız. Diğer ulusal ajans temcilcilerinden ve diğer kullanıcılardan bu yönde mesajlar atıldığına dair çok sayıda eleştiri ve şikayet alınmaktadır.

ÖNEMLİ NOT 2 : 2007 yılında yenileme projelerine ORTAK OLUNAMAYACAKTIR. Sadece devam eden bir projenin ortağı ya da koordinatörü olan kurumlar YENİLEME başvurusu yapabilecektir. Ancak, devam eden bir projeye yeni kuruluşların sonradan ortak olmaları mümkün değildir. Bu kural sadece 2007 yılı için geçerlidir.

Merkezimizin Yardımı İle: Merkezimiz, projesine ortak bulmak isteyen veya mevcut bir projeye ortak olmak isteyen kuruluşlara iki şekilde yardımcı olabilmektedir:

a) Proje Taslağını Diğer Ulusal Ajanslara Göndermek: Projelerle ilgili bilginin ve kuruluşlarla ilgili iletişim bilgilerinin yer aldığı Ortak Arama Başvuru Formu, projesine ortak arayan kurumlarca doldurularak Merkezimizin grundtvig@ua.gov.tr elektronik posta adresine gönderildiği takdirde; Merkezimiz, ilgili formu Programa diğer üye ülkelerin ulusal ajanslarına göndererek ortak bulma konusunda destek sağlayabilmektedir. Bu formu alan ulusal ajansların bazıları, ortak bulma taleplerini kendi internet sitelerinde yayınlarken bazıları da ilgili kuruluşlarına göndermektedirler. Ulusal ajanslar bu tür talepleri hiç işleme de koymayabilir. Bu konuda Merkezimiz dahil hiçbir ulusal ajans sorumlu tutulamaz.

b) Ortak Arama Taleplerini Merkezimiz İnternet Sitesinde Yayınlamak: Merkezimiz yukarıdaki işlemlere benzer şekilde başka ulusal ajanslardan gelen ortaklık taleplerini kendi internet sitemizin "Ortak Arayanlar" bölümünde yayınlamaktadır. Bu bölümdeki duyuruları inceleyerek kuruluşların kendi faaliyet alanlarına uygun projelere ortak olması mümkündür. Projelere ortak olmak için doğrudan projenin sahibi olan kuruluşla iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Bu şekilde ortak aramak son derece sınırlı bir yöntemdir. Çünkü ortaklık talepleri az olduğundan birçok Türk kuruluşu aynı projeye ortak olmak için başvuracaktır. Projenin koordinatörü ise bunlardan en uygun gördüğü belki bir veya iki kuruluşu seçecektir. Diğer kuruluşlar ise ortak olarak kabul edilmeyecektir.

Kendi İmkanlarınızı Kullanmak: Yukarıdaki ortak arama araçları dışında kuruluşlar kendi imkanlarıyla da ortak bulabilirler. Bunun için yurtdışında tanıdık kuruluş veya kişilerle temasa geçilebilir. Bu konuda özellikle yurtdışındaki Türk kuruluşlarıyla ortaklık kurulabilir.

Her ne şekilde olursa olsun, ortak bulmak veya bir projeye ortak olmak başvuru yapacak kuruluşun sorumluluğundadır.

Proje Süreleri

Öğrenme Ortaklıklarında proje süresi 2007 dönemi için aşağıdaki gibidir:

1 Yıllık Projeler: 01 Ekim 2007 - 31 Temmuz 2008 (Sadece 2006'nın yenileme projeleri için).
2 Yıllık Projeler: 01 Ekim 2007 - 31 Temmuz 2009 (Tüm yeni ve yenileme projeleri için)
Önemli : Yeni projeler sadece iki yıllık olabilirler. Bir yıllık yeni proje başvurusu kabul edilmeyecektir.

Daha Fazla Bilgi
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.
Sayfa oluşturulma süresi: 0.27 saniye Anasayfa - Arama - Iletisim - Tavsiye Et - Site Haritasi - Yukari 6,788,908 Tekil Ziyaretçi